This website uses cookies. By using the site you are agreeing to our Privacy Policy.

Shqipëri

"Fujifilm" lançon me krenari aparatin e ri fotografik dixhital kompakt premium "FUJIFILM XF10"!

Prezantimi i aparatit të ri "FUJIFILM XF10", një aparat fotografik xhepi premium kompakt, ultra i lehtë, perfekt për udhëtim dhe "street photography" me një sensor me madhësi APS-C. I pajisur me lidhje më të zgjeruar Bluetooth®, "XF10" u lejon fotografëve të ndajnë imazhe të drejtpërdrejta në smartphone direkt pas fotografimit duke mos humbur asnjë imazh kudo ku ndodhen!

19.07.2018

Fujifilm Corporation (President: Kenji Sukeno) është krenar për të njoftuar lançimin e FUJIFILM XF10, një aparat fotografik dixhital kompakt premium me një lente fikse me cilësi të lartë FUJINON 18.5mm * F2.8. Aparati përmban një sensor me madhësi APS-C, i cili është 14 herë më i madh se sensori në një smartphone standard. XF10, i cili do të jetë i disponueshëm në gusht 2018, përfshin të gjitha karakteristikat dalluese të sistemit te serise X, duke kombinuar operimin manual të thjeshtë me cilësi të lartë të imazhit si edhe mundësi të shumta të fotografimit.

Sensori 24,2 megapiksel APS-C kombinuar me teknologjinë e riprodhimit të ngjyrave ne pronesi te FUJIFILM lejon XF10 të prodhojë imazhe me cilësi të lartë që do t'i përshtaten një shumëllojshmërie të gjerë nevojash.

Përveç kësaj, XF10 është aparati i parë i Serisë X që shfaq shume funksione të reja. Ka një mënyrë të përditësuar për të transferuar automatikisht imazhet në një smartphone dhe "SQUARE MODE" që ju lejon të kaloni në formatin 1: 1 me një lëvizje të lehtë të vetme në prekje.

Përveç madhësisë së saj të xhepit dhe peshës minimale prej vetëm 280g, në sajë të komponentëve të kualitetit të lartë dhe funksionalitetit të ri, XF10 është shoqëruesi i përsosur për përdoruesit e smartfonit dhe per entuziastët e fotografive.

 

 

Karakteristikat kryesore

(1) Cilësia e lartë e imazhit të FUJIFILM, në një aparat me madhësi xhepi, me peshë vetëm 280g! I pajisur me një sensor me madhësi APS-C, XF10 ka cilësi të lartë të imazhit dhe gamë të gjerë dinamike. Prodhon imazhe të mprehta me rezolucion të lartë që janë të sigurta për të përmbushur kërkesat e çdo fotografi.

(2) Lente me cilësi të lartë FUJINON e cila mbulon një gamë të gjerë perspektivash nga peizazhet tek fotografitë e ndryshme. Lente FUJINON 18.5mmF2.8, ekuivalente me formatin 28mm në formatin 35mm, siguron që çdo imazh të jetë i mprehtë nga qendra në skaj. Dizajni optik i lentes përshtatet në mënyrë të përkryer me sensorin në XF10, që do të thotë se nuk ka kompromis për shkak të madhësisë kompakte. Funksioni "Digital Teleconverter" nënkupton që kamera është e aftë të marrë fotografi me gjatësi fokale të njëjtë 35mm & 50mm në formatin 35mm.

(3) Përmirësim i kreativitetit me mënyrat unike të filmit FUJIFILM dhe filmat e avancuar të filtrimit. XF10 ofron 11 modele të simulimit të filmit unik për Fujifilm dhe 19 filtra të avancuar, duke përfshirë dy filtra të avancuar: "Rich & Fine" dhe "Monochrome [NIR]". Këto mënyra do të lejojnë fotografët të shtojnë lehtë foton artistike ose ngjyrën e ngjyrave të filmit në fotot e tyre.
"Rich & Fine"
Rekomanduar për foto ushqimesh dhe fotografi të tjera të tavolinave.
1. Ngjyra më e ndritshme dhe më e gjallë në qendër.
2. Hije e lehtë në të katër qoshet për të theksuar subjektin.

 

"Monochrome [NIR]"
Simulates Monochrome effect as taken by near-infrared cameras

 

 

(4)"SQUARE MODE" i lejon përdoruesit të kalojnë në format 1: 1 me një lëvizje të lehtë të vetme në ekran. "SQUARE MODE" rrit përshtatshmërinë me rrjetet e mediave sociale ku formati 1: 1 është bërë formati standard i imazhit për postimin e fotove.

                                                                                                                                        

                                    Switch to square format by flicking the rear LCD monitor. 

 

(5) Sikurse "4K Movie" dhe "High Speed Video" janë te mundshme, duke përmbushur kërkesën në rritje për funksionet e filmit të avancuar.

 

Specifications

Model Name FUJIFILM XF10
Number of effective pixels 24.2 million pixels
Image sensor 23.5mm×15.7mm(APS-C) CMOS with primary color filter
Storage media SD Card (-2GB) / SDHC Card (-32GB) / SDXC Card (-256GB) UHS-I*6
Lens FUJINON single focal length lens
f=18.5mm(35mm format equivalent : 28mm)
F2.8
5 groups 7 lenses (2 aspherical glass molded lens included)
Aperture F2.8 - F16 1/3EV step (controlled with 9-blade aperture diaphragm)
Focus distance Approx. 10cm - Infinity / 3.9in. - Infinity
Sensitivity     Standard Output Sensitivity : AUTO1 / AUTO2 / AUTO3(up to ISO6400) / ISO200 to 12800(1/3 step)
Extended output sensitivity : ISO100 / 25600 / 51200
Continuous shooting Approx. 6.0 fps (JPEG : max. approx. 13 frames)
Approx. 3.0 fps (JPEG : max. approx. 13 frames)
* Use a card with UHS Speed Class 1.
* Speed of continuous shooting depends on shooting environment and shooting frames.
Movie recording 4K 3840 x 2160 15P, Continuous recording : up to approx. 30 min.
Full HD 1920 x 1080 59.94p / 50p / 24p / 23.98p, Continuous recording : up to approx. 30 min.
HD 1280 x 720 59.94p / 50p / 24p / 23.98p, Continuous recording : up to approx. 30 min.
High Speed Movie 1280x720 1.6x / 2x / 3.3x / 4x, Continuous recording : up to approx. 7 min.
* For 4K movie recording, use a card with UHS Speed Class 3 or higher
* Although movie recording will continue without interruption when the file size reaches 4 GB, subsequent footage will be recorded to a separate file which must be viewed separately.
Digital Tele-Converter 28mm*(Normal),35mm*,50mm* *35mm format equivalent
Power supply NP-95 Li-ion battery (included)
Dimensions 112.5 (W) mm x 64.4 (H) mm x 41.0 (D) mm / 4.4 in.(W) x 2.5 in. (H) x 1.6 in. (D)
(Minimum depth: 25.9 mm/ 1.0 in.)
Weight Approx. 278.9g / 9.8 oz. (including battery and memory card)
Approx. 241.2g / 8.5 oz. (excluding accessories, battery and memory card)
Battery life for still images*7 NP-95 Li-ion battery (included)
Battery life for still images
Approx. 330frams
Accessories included

NP-95 Li-ion battery
AC power adapter
Plug Adapter
USB cable
Hand strap
Lens cap
Owner's manual

 

 

*1 Please see the Fujifilm website (http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/) to check memory card compatibility. 
*2 Exif 2.3 is a digital camera file format that contains a variety of shooting information for optimal printing. 
*3 The Electronic Shutter may not be suitable for fast-moving objects. Flash can not be used. 
*4 Approximate number of frames that can be taken with a fully-charged battery based on CIPA standard.

Topics:
  • Digital Cameras