This website uses cookies. By using the site you are agreeing to our Privacy Policy.

Shqipëri

Fujifilm lancon një aparat fotografik dixhital të ri mirrorless me format medium GFX te serise X - "FUJIFILM GFX 50R"

- Përfshin një sensor të madh afërsisht 1.7 herë më të madh se madhësia e imazhit të imazhit me madhësi 35mm - Modeli i ri me një dizenjo te vecante dhe stil ‘rangefinder’,me një trup të lehtë 775g* dhe përdorim të lehtë - Prodhon cilësi ultra të lartë të imazhit me sensor 51.4 milion pixel, ideal për të dyja snapshots dhe portrete.

25.09.2018

 

Koorporata FUJIFILM (me President: Kenji Sukeno) lançon një aparat rangefinder GFX 50R si modelin më të fundit në serinë GFX të kamerave dixhitale mirrorless të formatit ‘medium’ që përfshin një sensor të madh afërsisht 1.7 herë duke ju referuar imazhit 35mm ** (43.8mm x 32.9mm.) GFX 50R u lancua në nëntor 2018.

GFX 50R prodhon cilësi ultra të lartë të imazhit duke përfshirë Fujifilm G Format Image Sensor me 51.4 milion piksela, procesorin e përpunimit të imazhit me shpejtësi të lartë X-Processor Pro, rezolucionin me cilësi të lartë FUJINON GF Lens dhe teknologjinë e riprodhimit në pronesi të Fujifilm-it për më shumë se 80 vjet. Trupi i tij i lehtë dhe kompakt - gjerësia minimale prej 46mm dhe një peshë prej 775g * - e bën GFX 50R një mjet ideal për fotografi, dokumentarë dhe portrete.

Fujifilm lancoi GFX 50S si aparatin e parë në Serinë GFX në shkurt të vitit 2017. Me stilin kompakt, të lehtë të trupit dhe viewfinder-in, GFX 50S u bë popullor në mesin e fotografëve profesionistë dhe amatorëve të avancuar duke impresionuar me cilësinë e imazhit dhe lëvizshmërinë e tij. Duke ruajtur të një jtën cilësi ultra të lartë të imazhit si GFX 50S, GFX 50R plotëson nevojat e fotografëve të cilët dëshirojnë të përdorin një aparat fotografik të dizenjuar me një trup kompakt të lehtë dhe funksionim të thjeshtë si një aparat fotografik tradicional me film te stilit ‘rangefinder’.

 

Karakteristikat kryesore të GFX 50R

1. Cilësi ultra-lartë e imazhit e prodhuar nga 51.4 milion pixel me madhësi të formatit të mesëm G Format dhe shpejtësia e përpunimit të imazhit të imazhit X-Processor Pro

 

 • GFX 50R përdor një sensor të formatit G, një sensor i formatit të mesëm me përafërsisht 1.7 herë të permasës së një sensori të plotë 35mm që lejon të kalojë më shumë dritë për pixel. Sensori arrin cilësi të lartë të imazhit prej 51.40 milion piksele, ndërsa gjithashtu siguron përdoruesit me ndjeshmëri të shkëlqyeshme dhe riprodhim tonesh të një gamë të gjerë duke prodhuar imazhe me cilësi të lartë.
 • Motori i përpunimit të imazhit është procesori X-Pro i njohur tashmë, i cili përdoret në aparatet digjitale të serisë X me sensorë të madhësisë APS-C ***. Gjithashtu përfshin filmin unik "Film Simulation" të Fujifilm, i cili u lejon fotografëve të gëzojnë riprodhimin me ngjyra të filmave fotografikë, si PROVIA, Velvia dhe ACROS, të përdorura nga fotografë profesionistë dhe hobbyistë me kamera tradicionale me format të mesëm.

2. Dizajni i stilit të Rangefinder, me një gjerësi minimale 46mm dhe një trup kompakt me peshë vetëm 775g, siguron lëvizshmëri superiore

 • Duke peshuar vetëm 775g, 145g më të lehtë * se GFX 50S, dhe me një trup të reduktuar në vetëm 46mm në trashësi në pjesën më të ngushtë të saj, aparati është i lehtë për mbajtur vërdallë, për të ruajtur dhe gjithashtu arrin lëvizshmëri superiore.
 • Kamera përdor stilin rangefinder, ne të cilën fotografi mund të shohë përmes syrit me syrin e djathtë duke e parë subjektin me syrin e majtë, një qasje që ndihmon fotografin duke xhiruar duke marrë në atmosferën e skenës së zgjedhur.
 • • Viewfinder-i elektronik ka një zmadhim prej 0.77 dhe përdor një rezolucion të lartë prej 3.69 milionë pikësh të panelit EL organik. Fokusimi i saktë është gjithashtu i mundur edhe kur rregjistroni me sensor të madh për madhësi të formatit të mesëm, i cili ka një thellësi më të ulët të fushës sesa sensori me madhësi të plotë 35mm.

3. Kombinimi i nje rezistence ekstreme me një perdorim të thjeshtëzuar në mënyrë të tillë që të përmbushë gjithë nevojat e fotografëve profesionistë

 • Ai përfshin një ‘Focus Lever’, tipar popullor i modeleve të Serisë X, i cili siguron kontrollin e menjëhershëm të pikës së fokusit, ndërkohë që i lejon fotografit të mbajë një kontroll të fortë mbi aparatin. Sipërfaqja e sipërme e trupit permban ‘shutter speed’ dhe ‘exposure control dials’ për një përdorim më të thjeshtë. Përveç kësaj, ‘dials’ bërë nga alumini i japin aparatit një prekje të vecantë, duke bërë të mundur një klik të qetë, kur janë duke u rrotulluar
 • Its strong magnesium alloy body is sealed in 64 different places to provide dust and weather resistant, and it is also capable of operating in environments as cold as -10°C. Its tough, durable body meets the needs of professional photographers.

4. Mbështet fotografët me nje gamë të larmishme të stileve të xhirimit me formacion të pasur lentesh të ndërrueshme dhe të pajtueshme me software të ndryshëm

 • Aparati mund të përdoret në një shumëllojshmëri skenash së bashku me të gjitha 11 lentet e këmbyeshme FUJINON GF të përfshira në planin e ri të zhvillimit të lancuar, të cilat mbulojnë një sërë distancash fokale nga 23 mm (ekuivalente me 18 mm në formatin filmik 35mm) në 350 mm (ekuivalent me 277 mm në formatin filmik 35 mm). Përveç kësaj, të gjitha lentet Fujifilm GF janë të pajisura me një rezolucion të mjaftueshëm për të trajtuar sensorë 100 milion pixel dhe janë të dizenjuara për një gamë të gjerë të kushteve të përdorimit, të qëndrueshëm ndaj pluhurit dhe ndaj motit dhe të aftë për të vepruar në mjedise të ftohta si -10 ° C, duke siguruar që kamera të përballojë kushtet e vështira me të cilat përballen fotografët profesionistë.
 • Trupi i tij i fortë i aliazhit të magnezit është i vulosur në 64 vende të ndryshme për të siguruar rezistencën ndaj pluhurit, motit dhe është gjithashtu i aftë të veprojë në mjedise të ftohta si -10 ° C. Trupi i tij i fortë dhe i qëndrueshëm i plotëson nevojat e fotografëve profesionistë.

5. Kamera e parë Bluetooth® në seri GFX siguron lidhje të përmirësuar

 • GFX 50R është aparati i parë në Serinë GFX qe përfshin teknologjinë Bluetooth® me energji të ulët përdorimi. Fotografët mund të përdorin aplikacionin Remote “FUJIFILM Camera Remote” për t'u përdorur me smartfonë ose tabletë, me qëllim që të dërgojnë imazhe shpejt dhe me lehtësi në një pajisje të regjistruar paraprakisht me kamerën duke përdorur funksionin e çiftimit.

6. Modaliteti i zgjeruar i formatit 35mm plotëson një gamë të gjerë të nevojave të përdoruesit

 • Modaliteti i formatit 35mm që regjistron vetëm pjesën qëndrore të sensorit (36.0mm x 24.0mm, ekuivalent me afro 30 milionë piksela) tani mund të përdoret me një lente FUJINON GF ose lente të këmbyeshme SUPER EBC FUJINON HC për kamerat e filmave me format të mesëm, Modaliteti i formatit 35mm punon mirë me FUJINON GF Lens, i cili tregon performancë optike jashtëzakonisht të fortë, duke siguruar një imazh më të ndricuar, duke mbajtur rezolucion të lartë edhe nëpër qoshe.
 • Modaliteti i formatit 35 mm dhe funksionet e tjera të reja do të jenë gjithashtu në dispozicion për përdoruesit e GFX 50S pas përditësimeve të firmware * 6.

* Pesha e kamerës kur shkrepet (përfshin bateri bashkangjitur dhe kartën e kujtesës) ** Imazhi me madhësi 36mm x 24mm *** Sensor imazhi me madhësi 23.6mm x 15.6mm * 4 Për krahasim me GFX 50S kur përdorni EVF * 5 Software shpërndarë nga Faza e parë. Për hollësi të mëtejshme, shihni faqen e internetit të Fazës së Parë.

1. Produkti, data e lëshimit, çmimi

Emri i produktit: Kamera digjitale FUJIFILM GFX 50R
Data e lëshimit: nëntor 2018
Çmimi i rekomanduar me pakicë: Çmimi i hapu

2. FUJIFILM GFX 50R - Specifikimet kryesore

Model name FUJIFILM GFX 50R
Number of effective pixels 51.4 million pixels
Image sensor 43.8mm×32.9mm Bayer array with primary color filter
Sensor Cleaning System Ultra Sonic Vibration
Storage media SD Card (-2GB) / SDHC Card (-32GB) / SDXC Card (-256GB) UHS-I / UHS-II*7
Lens Mount FUJIFILM G mount
Sensitivity Standard Output AUTO1/AUTO2/AUTO3 (up to ISO12800) / ISO100-12800 (1/3 step)
Extended Output ISO50 / 25600 / 51200 / 102400
Viewfinder 0.5 inch Approx. 3.69 millions dots OLED Color Viewfinder
Coverage of Viewing Area vs. Capturing Area: Approx. 100%
Eyepoint: Approx. 23mm (from the Rear End of the Camera's Eyepiece)
Diopter Adjustment: -4 - +2m-1
Magnification: 0.77× with 50mm Lens (35mm Equivalent) at infinity and Diopter set to -1.0m-1
Diagonal Angle of View: Approx. 38° (Horizontal Angle of View: Approx. 30°)
Built-In Eye Sensor
LCD monitor 3.2 inch, Aspect Ratio 4:3, Approx. 2,360K-dot Tilt-Type(Two Direction),
Touch Screen Color LCD Monitor (Approx. 100% Coverage)
Movie recording [Full HD (1920×1080)] 29.97p / 25p / 24p / 23.98p 36Mbps up to Approx. 30min.
[HD (1280×720)] 29.97p / 25p / 24p / 23.98p 18Mbps up to Approx. 30min.
Power supply NP-T125 Li-ion battery (included)
Battery life for still images*8 Approx. 400 frames When GF63mmF2.8 R WR is set. (Auto power save ON)
Continuance battery life of movie capture*8 [Full HD] Approx. 145min. *Face detection is set to OFF
Actual battery life of movie capture*8 [Full HD] Approx. 70min. *Face detection is set to OFF
Dimensions 160.7mm (W) × 96.5mm (H) × 66.4mm (D) / 6.33in. (W) × 3.80in. (H) × 2.62in. (D)
(Minimum Depth : 46.0mm / 1.81in.)
Weight Approx. 775g / 27.3oz. (including battery and memory card)
Approx. 690g / 24.3oz. (excluding accessories, battery and memory card)
Accessories included Li-ion battery NP-T125, Battery charger BC-T125, Plug adapter, Body cap, Strap clip, Protective cover, Clip attaching tool, Shoulder strap, Cable protector, Hot shoe cover, Sync terminal cover, Owner's manual
 

Files:

Topics:
 • Digital Cameras