This website uses cookies. By using the site you are agreeing to our Privacy Policy.

Shqipëri

Prezantohet aparati elegant “FUJIFILM X-T100” Një shtesë e re për kamerat digjitale “mirrorless” të “X Series”

Me një pamje ‘Retro’ & luksoze dhe stil elegant Me një cilësi të përmirësuar për të shquar imazhin duke kombinuar sensorin 24,2 megapiksel me teknologjinë e ngjyrave të Fujifilm-it Me përmbajtje AF të shpejtë dhe të saktë, fazën e sistemit të detektimit AF dhe tre mënyra përzgjedhje me “touch screen”

24.05.2018

Koorporata e Fujifilm (President: Kenji Sukeno) shpall me kenaqësi lançimin e FUJIFILM X-T100, shtesën më të fundit emocionuese të Serisë X të aparateve digjitale pa pasqyrim. X-T100 është modeli i parë që realizon cilësi të lartë të imazhit në skena të ndryshme, i rehatshëm në funksionim në sajë të shtimit të funksioneve të fotografimit.


X-T100, që paraqet një dizajn elegant të stilit të aparateve me opsionin e gjetjes së qendrës, ka trup kompakt me peshë vetëm 448g me një mbulesë të veshur alumini dhe me anodizim duke na dhënë një pamje retro dhe luksoze. I kombinuar me sensor të fuqishëm APS-C 24,2 megapiksel dhe teknologjinë e riprodhimit të ngjyrave të Fujifilm, X-T100 realizon cilësi të lartë të imazhit.


Kamera është e pajisur me një sistem automatik të zbulimit dhe një algoritëm automatik të zhvilluar të autofokusimit, i cili ofron fokusim më të shpejtë dhe më të saktë. Përveç kësaj, ka një ekran horizontal të përkulshëm LCD që e bën të lehtë për të xhiruar një portret edhe vetë. Gjithashtu, ka një zbulues të pamjes elektronikisht me zmadhim të lartë (EVF) dhe një jetëgjatësi të baterisë deri në 430 foto. Teknologjia më e fundit e integruar Bluetooth® e bën transferimin e imazhit të shpejtë dhe të lehtë për tu ndarë me miqtë. Përveç entuziastëve të fotografive ky aparat është shoqëruesi ideal për përdoruesit e smartfonëve të cilët dëshirojnë të hedhin imazhe me cilësi të lartë në jetën e tyre të përditshme ose gjatë udhëtimeve.

 

             

 

Karakteristikat kryesore

Veshja e anodizuar ofron një pamje retro dhe luksoze me një shumëllojshmëri të ngjyrave të trupit të aparatit. I kombinuar me teknologjinë portokalli të riprodhimit të ngjyrave Fujifilm, X-T100 realizon cilësi të lartë të imazhit.

X-T100 kombinon një sensor 24,2 megapiksel APS-C me motorin e përpunimit të imazhit për të arritur cilësinë e mirënjohur të imazhit të Fujifilm. I kombinuar me lente FUJINON, kamera ka rezolucion përfundimtar të imazhit dhe gamë të gjerë dinamike me riprodhim të shkëlqyeshëm të ngjyrave që janë përpunuar për 80 vjet.

Përveç kësaj, X-T100 ndjek stilin e gjetjes së qëndrës, i cili është një dizajn i njohur i serisë X-T të shpërndarë nga Fujifilm, i ofruar me tre numra kontrolli në kapakun e sipërm. Kamera ofron një shumëllojshmëri të ngjyrave të trupit si: argjendi , e zezë dhe të artë. X-T100 përmban sistemin AF të zbulimit të fazës dhe një algoritëm të zhvilluar rishtazi që mundëson AF të shpejtë dhe të saktë. Ai siguron që ju të kapni ato momente të bukura fotografike në çast. Për më tepër, SR + Auto Mode e evoluar tani, arrin subjekt më të lartë dhe njohje të skenës. Këto funksione automatike mundësojnë kapjen e lehtë të momentit fotografik.

 

AF i shpejtë dhe i saktë me një shumëllojshmëri të funksioneve të fotografimit automatik dhe trup të lehtë dhe kompakt mundësojnë kapjen e lehtë të momentit fotografik.

X-T100 përmban sistemin AF të zbulimit të fazës dhe një algoritëm të zhvilluar rishtazi që mundëson AF të shpejtë dhe të saktë. Ai siguron që ju të kapni ato momente të bukura fotografike në çast. Për më tepër, SR + Auto Mode e evoluar tashmë arrin subjekt më të lartë dhe njohje të skenës. Këto funksione automatike mundësojnë kapjen e lehtë të momentit fotografik.

 

E përshtatur me linjën e pajisjes X të Fujifilm dhe me monitor LCD LCD me tre rreshta, shikues elektronik dhe një bateri të fuqishme.

X-T100 është në përputhje me gamën e lenteve të X-mount të Fujifilm, duke përfshirë lente të fundit me zmadhim elektronik të vogël dhe të mesëm, XC15-45mmF3.5-5.6 OIS PZ.

Me këtë lente, ju mund të bëni fotografi të vogla dhe grupesh. Formati i FUJINON 26 lente * 4 mbulon një gjerësi fokale të madhe nga 15mm në 1200mm (35mm ekuivalente), duke mbështetur bërjen e fotografive artistike në skena të ndryshme. E kombinuar me monitorin e LCD-ve të përmbysur me tre drejtime, me rezolucion të lartë dhe me zmadhim të lartë (0.62x), shikuesit elektronik EL elektronik dhe baterinë e fuqishme që mund të shkrepë 430 foto për ngarkesë, X-T100 është një shok i gjithanshëm, i besueshëm dhe ideal për kreativitetin tuaj.

 

Teknologjia e re Bluetooth® për transferim të shpejtë dhe pa imazh të imazhit

Teknologjia Bluetooth® me energji të ulët është inkorporuar për transferim të shpejtë, të lehtë dhe automatik të imazheve në telefonat inteligjentë të çiftuar me te dhe tabletët, duke përdorur aplikacionin pa pagesë te paisjeve smart, 'FUJIFILM Camera Remote'. Funksioni i ri i transferimit pa ndërprerje siguron transferim të vazhdueshëm të imazhit edhe gjatë modalitetit të xhirimit, duke lejuar imazhet të ndahen dhe të ngarkohen në një moment të caktuar.

 

Shprehje artistike me mënyra unike të filmimit dhe filtrimit të avancuar

X-T100 ofron 11 variacione unike te menyrave te simulimit Fujifilm dhe 17 ndryshime të avancuara të filtrave, duke shtuar një stil artistik ose ngjyrash të filmit dhe shprehjes. Përveç kësaj, cilësimet e ndryshme mund të rregullohen shpejt dhe me lehtësi me një hap me anë të numrit të funksionit, numrit të kompensimit të ekspozimit ose funksionit të prekjes dhe lëvizjes në ekran LCD ne pjesen e pasmë. Të gjitha këto karakteristika janë projektuar për të dhënë fleksibilitet në shprehjet fotografike.

 

Specifications


Model NameFUJIFILM X-T100
Number of effective pixels24.2 million pixels
Image sensor23.5mm×15.7mm(APS-C) CMOS with  primary color filter
Sensor Cleaning systemUltra Sonic Vibration
Storage media SD Card (-2GB) / SDHC Card (-32GB) / SDXC Card (-256GB) UHS-I*1

File format 
  (still image)
               

"JPEG (Exif Ver 2.3*2)
14bit RAW (RAF format)/RAW+JPEG
(Design rule for Camera File system compliant, DPOF-compatible)"
  (movie)"Movie File Format : MOV
Movie Video Compression : H.264
Audio : Linear PCM  Stereo "
Number of recorded pixels"L: (3:2) 6000x4000 / (16:9) 6000x3376 / (1:1) 4000×4000   
M: (3:2) 4240x2832 / (16:9) 4240x2384 / (1:1) 2832×2832
S: (3:2) 3008x2000 / (16:9) 3008x1688 / (1:1) 2000×2000

<Motion Panorama>
180°: Vertical: 2160 x 9600 / Horizontal: 9600 x 1440
120°: Vertical: 2160 x 6400 / Horizontal: 6400 x 1440"

Lens mountFUJIFILM X mount
Sensitivity "Standard Output Sensitivity : AUTO1 / AUTO2 / AUTO3(up to ISO6400) / ISO200 to 12800(1/3 step)
Extended output sensitivity : ISO100 / 25600 / 51200"
Exposure controlTTL 256-zones metering, Multi / Spot / Average
Exposure modeP(Program AE) / A(Aperture Priority AE) / S(Shutter Speed Priority AE) / M(Manual Exposure)
Exposure compensation"-5.0EV - +5.0EV, 1/3EV step
(movie recording : -2.0EV - +2.0EV)"
Image StabilizerSupported with OIS type lens
Face DetectionYes
Eye DetectionYes
Shutter typeFocal Plane Shutter
"Shutter speed   Mechanical Shutter""4 sec. to 1/4000 sec.(P mode), 30 sec. to 1/4000 sec.(All modes)
Bulb mode(up to 60 min), TIME : 30 sec. to 1/4000 sec."
  Electronic Shutter*3"4 sec. to 1/32000 sec.(P mode), 30 sec. to 1/32000 sec.(All modes)
Bulb mode(1 sec. fixed), TIME : 30 sec to 1/32000sec."
  Mechanical + Electronic Shutter"4 sec. to 1/32000 sec.(P mode), 30 sec. to 1/32000 sec.(All modes)
Bulb mode(up to 60 min), TIME : 30 sec. to 1/32000 sec."
  Synchronized shutter speed for flash1/180 sec. or slower
Continuous shooting"Approx. 6.0 fps (JPEG : max. approx. 26 frames)
Approx. 3.0 fps (JPEG : max. up to card full)
* Use a card with UHS Speed Class 1.
* Speed of continuous shooting depends on shooting environment and shooting frames."
Auto bracketing"AE Bracketing (2/3/5/7/9 frames) ±1/3EV-±3EV, 1/3EV step
Film Simulation Bracketing (Any 3 types of film simulation selectable)
Dynamic Range Bracketing (100% · 200% · 400%)
ISO sensitivity Bracketing (±1/3EV, ±2/3EV, ±1EV)
White Balance Bracketing (±1, ±2, ±3)"
"Focus (mode) "Single AF / Continuous AF / MF / AF+MF
   (type)Intelligent Hybrid AF: TTL contrast AF / TTL phase detection AF, AF assist illuminator available
   (AF frame selection)"Single point AF: 7x13 (Changeable size of AF frame among 5 types),
Zone AF: 3x3 / 5x5 / 7x7 from 91 areas on 7x13 grid,
Wide/Tracking AF: (up to 18 area)
* AF-S : Wide
* AF-C : Tracking"
White balance"Automatic Scene recognition / Custom1~3 / Color temperature selection (2500K~10000K) /
Preset: Fine,Shade, Fluorescent light (Daylight), Fluorescent light (Warm White), Fluorescent light (Cool White),Incandescent light, Underwater"
Self-timer2sec. / 10sec. / Smile / Buddy (LV.1 - LV.3) / Group (1-4 subjects) / Face Auto Shutter
Flash"Manual pop-up flash (Super Intelligent Flash)
Guide number : Approx 5 (ISO100・m) / Approx 7 (ISO200・m)"
Flash modes"Red-eye removal OFF: Auto/Forced Flash/Suppressed Flash/Slow Synchro/Rear-curtain Synchro/Commander
Red-eye removal ON: Red-eye Reduction Auto/Red-eye Reduction & Forced Flash/Suppressed Flash/
Red-eye Reduction & Slow Synchro/Red-eye Reduction & Rear-curtain Synchro/Commander
 *Red-eye removal is active when Face Detection is set to ON."
Hot shoeYes ( dedicated TTL Flash compatible)
Viewfinder"0.39-in., Approx. 2,360K-dot OLED color viewfinder, Coverage of viewing area vs. capturing area : Approx. 100%
Eye point : Approx. 17.5mm ( from the rear end of the camera's eyepiece), Diopter adjustment : -4m - +2m-1(dpt)
Magnification : 0.62x with 50mm lens[(35mm format equivalent) at infinity and diopter set to -1m-1.
Diagonal angle of view : Approx. 30°( Horizontal angle of view : Approx. 25°) Built-in eye sensor"
LCD monitor3.0-inch, aspect ratio 3:2, approx. 1,040K-dot 3 Way Tilt-type Touch capable TFT color LCD monitor
Movie recording"4K 3840 x 2160 15P, Continuous recording : up to approx. 30 min.
Full HD 1920 x 1080 59.94p / 50p / 24p / 23.98p, Continuous recording : up to approx. 30 min.
HD 1280 x 720 59.94p / 50p / 24p / 23.98p, Continuous recording : up to approx. 30 min.
High Speed Movie 1280x720 1.6x / 2x / 3.3x / 4x, Continuous recording : up to approx. 7 min.
*For 4K movie recording, use a card with UHS Speed Class 3 or higher
* Although movie recording will continue without interruption when the file size reaches 4 GB, subsequent footage will be recorded to a separate file which must be viewed separately."
Mode dialAdvanced SR AUTO / P / S / A / M / Night / Sports / Landscape / Portrait Enhancer / SP(Scene Position) / Adv. / Panorama
Film Simulation mode                       11 type (PROVIA/STANDARD, Velvia/VIVID, ASTIA/SOFT, CLASSIC CHROME, PRO Neg Hi, PRO Neg. Std, MONOCHROME, MONOCHROME+Ye FILTER, MONOCHROME+R FILTER, MONOCHROME+G FILTER, SEPIA)
Dynamic range setting"AUTO, 100%, 200%, 400%
ISO restriction (DR100%: No limit, DR200%: ISO400 or more, DR400%: ISO800 or more)"
Advanced filter Toy camera, Miniature, Pop color, High-key, Low-key, Dynamic tone, Fish-eye, Soft focus, Cross screen, Partial color (Red / Orange / Yellow / Green / Blue / Purple), Fog remove, HDR Art
Touch screen"Shooting Mode
Touch Shooting, AF, Focus Area, OFF
Touch Function, EVF Touch Screen Area Settings(ALL, RIGHT, LEFT, UPPER RIGHT, UPPER LEFT, LOWER RIGHT, LOWER LEFT, OFF)
Playback Mode
Swipe, Zoom, Pinch-in / Pinch-out, Double-tap, Drag"
Other photography  functions4K Burst, 4K Multi Focus, HDR, Electronic level, Advanced SR AUTO, Eye detection AF, Face Detection, Interval timer shooting, Auto Red-eye Removal, Select custom setting, Motion panorama, Color space, Setting (Color, Sharpness, D-range, Gradation), Film Simulation, Advanced Filter, Framing guideline, Frame No. memory, Histogram display, Preview depth of focus, Pre-AF, Focus check, Focus Peak Highlight, Multiple exposure, Release priority / Focus priority selection, Fn button setting, ISO AUTO control, Interlock spot AE & Focus area, Edit/Save quick menu, Preview exp./WB in manual mode, Shutter Type, Touch screen setting
Playback  functionsRAW conversion, Image rotate, Auto image rotate, Face Detection, Red-eye reduction, Photobook assist, Erase selected frames, Multi-frame playback (with micro thumbnail), Slide show, Protect, Crop, Resize, Panorama, Favorites
Wireless transmitter  (Standards)IEEE 802.11b/g/n (standard wireless protocol)
  (Access mode)Infrastructure
  (Encryption)WEP/WPA/WPA2 midex mode
Bluetooth ®  (Standards)Bluetooth Ver. 4.1 (Bluetooth Low Energy)
  (Operating frequency)2402 - 2480MHz
Wireless functionGeotagging setup, Image transfer (Individual image/Selected multiple images), View & Obtain Images, PC Autosave, instax Printer Print, Pairing registration, Delete pairing registration, Bluetooth ON/OFF setting, Auto image transfer
Other functionsPictBridge, Exif Print, 35 Languages, Date/Time, Time difference, Sound & Flash OFF, Quick start Mode, High Performance, Preview exp. in Manual mode, LCD Brightness, LCD Color, Preview Pic. Effect, DISP. Custom Setting, EVF Brightness, EVF Color
Terminal (Video output)
            (Digital interface)"USB 2.0 High-Speed / micro USB terminal
* connectable with Remote Release RR-90 (sold separately)"
            (HD output)HDMI Micro connector (Type D)
            (Others)φ2.5mm MIC/Remote Release jack
Power supply"NP-W126S Li-ion battery (included)"
Dimensions"121.0 (W) mm x 83.0 (H) mm x 47.4 (D) mm / 4.8 in.(W) x 3.3 in. (H) x 1.9  in. (D)
(Minimum depth: 33.4 mm/1.3 in.)"
WeightApprox. 448g / 15.8 oz. (including battery and memory card)
Approx. 399g / 14.1 oz. (excluding accessories, battery and memory card)
Operating Temperature0 - 40℃ / 32-104°F
Operating Humidity10 - 80%  (no condensation)
Battery life  for still images*4"NP-W126S Li-ion battery (included)
Battery life for still images*4
Approx. 430frams (Normal Mode) When XF35mmF1.4 R is set.
Actual battery life of movie capture*4
*Face detection is set to OFF
4K: approx. 90 min., FULL HD: approx. 100 min.
Continuance battery life of movie capture*4
*Face detection is set to OFF
4K: approx. 150 min., FULL HD: approx. 170 min."
Starting up period"Approx. 0.4 sec., when High Performance mode set to ON
Approx. 0.8 sec., when High Performance mode set to OFF
* Fujifilm research"
Accessories included"Li-ion battery NP-W126S
AC power adapter
Plug Adapter
USB cable
Shoulder strap
Body cap
Owner's manual
Detachable Grip"


*1 Please see the Fujifilm website (http://www.fujifilm.com/support/digital_cameras/compatibility/card/x/) to check memory card compatibility.
*2 Exif 2.3 is a digital camera file format that contains a variety of shooting information for optimal printing.
*3 The Electronic Shutter may not be suitable for fast-moving objects. Flash can not be used.
*4 Approximate number of frames that can be taken with a fully-charged battery based on CIPA standard.


For enquiries on information in this media release, contact:


Customer Contact:
Please contact your nearest Fujifilm office.
For information on Fujifilm subsidiaries and distributors, please access the following URL.
www.fujifilm.com/contact/index.html

Topics:
  • Digital Cameras